Diabetes 2012/k1
És mi a helyzet a gyerekekkel?
Magyarországon becsült adatok szerint körülbelül 3000 18 év alatti gyermek vagy fiatal cukorbeteg él, 95 százalékuk inzulinos kezelést kap. Jelentős növekedés figyelhető meg számukban: az elmúlt évtizedekben a 18 év alattiak körében majdnem háromszorosára emelkedett az új diabéteszes esetek előfordulása, és sajnos a legfiatalabb, 4 év alatti korosztályban figyelhető meg a legnagyobb növekedés.
… Tovább
Először is ne essen kétségbe! Ön továbbra is megkapja az Önnek szükséges kezelést, de lehet, hogy változtatnia kell életmódján, és az első időszakban fokozott figyelemmel kell majd követnie állapotát. Orvosa több okból is változtathat az inzulinkezelésén.
… Tovább
A cukorbetegek étrendjét, az étkezések gyakoriságát és szénhidráttartalmát, valamint a napi javasolt kalóriamennyiséget mindig orvosa határozza meg, ez egyénenként eltérő lehet. Nem mindegy, hogy a beteg ülőmunkát vagy fizikai munkát végez, szükséges-e fogynia, vagy sem. Általánosságban elmondható, hogy minden cukorbetegnek kerülnie kell az „üres” kalóriákat: ezek a cukros üdítők, sütemények, édességek. Törekedjünk a nagyobb rosttartalmú (barna, teljes kiőrlésű) lisztet tartalmazó élelmiszerek fogyasztására, és vigyázzunk a magas cukortartalmú gyümölcsökkel is.
… Tovább

Kérje szakorvosa tanácsát, hogyan kezdjen el mozogni, és ha teheti, válasszon olyan mozgást, ahol másokkal együtt edzhet. Tapasztalja ki, hogyan reagál vércukorszintje az edzésekre, mérjen gyakrabban vércukrot! Vegye figyelembe, hogy az egyes inzulintípusok hatásmechanizmusa között lényeges különbség van: a hagyományos inzulinok kevésbé rugalmasak, míg a modern inzulin(analóg)okkal jobban tud alkalmazkodni a sporttal járó megváltozott inzulinszükséglethez. Mindig legyen önnél szőlőcukor vagy cukros üdítő!
… Tovább

Inzulinkezelés során előfordulhat, hogy vércukorszintje túl alacsony (kisebb mint 4 mmol/l) szintre esik. Ennek több oka is lehet: lehet, hogy a táplálék mennyisége és/vagy összetétele nem volt megfelelő, vagy a megszokottnál megterhelőbb fizikai aktivitást végzett, vagy éppen az inzulinja okozta az állapot kialakulását.
… Tovább

Ha Ön inzulinnal kezelt cukorbeteg, HbA
1c-értéke kulcsszerepet játszik a kezelésében: a cukorbeteg-gondozás során ennek a vizsgálatnak az értéke jelzi, hogy milyen állapotban van az anyagcseréje, és segíti az orvost, hogy meghatározza milyen típusú inzulinterápiát kapjon. Szakorvosa az eredmény alapján követni tudja az Ön vércukorszintjének változását is.
… Tovább
Amit érdemes tudni az inzulinokról

A XIX. századig csak találgatni tudtak az orvosok, mi is okozhatja a cukorbetegek egyre rosszabb állapotát és sok-sok ember halálát. Amikor rájöttek arra, hogy a szervezetnek az inzulin segítségére van szüksége ahhoz, hogy a glukózt fel tudja dolgozni, sokáig tanácstalanok voltak, hogyan is lehetne pótolni a hiányzó hormont.
… Tovább

2012. július elsejével módosították a cukorbetegség kezelésére használt inzulinok támogatási rendszerét. A megszokott rendszert átalakították, ami az Ön kezelését is befolyásolhatja. Fontos tudni, hogy továbbra is hozzájuthat inzulinjához, de meglehet, hogy más feltételekkel. Ha ezek nem felelnek meg Önnek, orvosa felajánlhatja, hogy más inzulinra állítja be. Kérjük, olvassa át figyelmesen az alábbi információkat, amelyek egyszerűsítve magyarázzák el az új támogatási rendszert.
… Tovább
Mi sem mehetünk el szó nélkül az utóbbi hónapok történései mellett. Sokakat érint az a nemrég életbe lépett rendelkezés, amely a cukorbetegek gyógyszeres kezelését szabályozza. Az inzulinanalógok felírási gyakorlatának változása számos cukorbetegnek azt jelenti: változtatni kell. Lehet, hogy csak jobban oda kellene figyelni a diétára. Vagy többet kellene mozogni, vagy rendszeresebben mérni a vércukorszintet. De meglehet az is, hogy az eddig megszokott életvitelt kell feladni, és új szabályoknak megfelelően, új gyógyszerrel kell élnie. Tudjuk, hogy sokaknál a legnagyobb odafigyelés mellett sem érhető el a jelenleginél jobb anyagcserehelyzet. Hiszen a diéta, a mozgás, az önmenedzselés jobbítása ellenére vannak olyan élethelyzetek, lelki tényezők, amelyek labilissá teszik a cukorbetegséget vagy emelik a vércukorszintet. Avval is tisztában vagyunk, hogy az inzulinanalógok sokuknak jobb életminőséget és kevesebb hipoglikémiát hoztak.
… Tovább
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta,
a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!