Cukorbetegen a Himaláján

Valóra váltott álmok

Illusztráció

„Acetonillatú történet”

Szerző: Herth Viktória

Valószínűleg nem csak női olvasóink ismerik a Duna tévén futó beszélgetős műsort, a Ridikült. Dióssy Klári vezetésével az élet mindennapi dolgairól csevegnek a vendégek hétköznaponként este…
 Tovább
Védőoltással megelőzhető fertőzések

Védőoltással megelőzhető fertőzések

Szerző: Prof. Dr. Ludwig Endre

A cukorbetegséggel élőknél – a nem cukorbetegekhez viszonyítva – nagyobb eséllyel lépnek fel fertőző betegségek, miután immunrendszerük számára a védekezés nehezebb. Különösen veszélyeztetettek a rosszul beállított, vagy nehezen beállítható cukorbetegek. A fokozott fertőzéshajlam bizonyos fertőzések gyakoribb jelentkezésében és súlyosabb kórlefolyásában nyilvánul meg.

 Tovább
Mennyire változtatja meg az életet A diabéteszes láb?

Mennyire változtatja meg az életet A diabéteszes láb?

Szerző: Róth Éva

Az előző számban megismerhették a cukorbetegség lábon, a láb bőrén és a láb körmein megjelenő gyakori tüneteit. De mindig felmerül a kérdés: hogyan előzhetem meg a tünetek kialakulását, és ha már látható, tapintható jelek alakultak ki, mit tehetek?
Nem kell megváltoztatni az életritmust, nem kell mindent lecserélni, de a lábakat rendeltetésszerűen kell használni, minden nap, rendszeresen tisztán tartani és megfelelő módon ápolni!

 Tovább

Inzulinpumpa-kezelés

A helyes patron- és elemcsere

Szerző: Dr. Erhardt Éva

A gyermek- és fiatalkori 1-es típusú cukorbetegség kezelésének célja a tartósan jó szénhidrátanyagcsere-helyzet megteremtése, azaz a normális vércukorszint minél jobb megközelítése, az akut szövődmények (alacsony- és magas vércukorszint, majd ketoacidózis) elkerülése, az életminőség javítása és a késői szövődmények megelőzése. Napjainkban e célok eléréséhez – az élettani inzulinelválasztáshoz hasonló kezelési mód – az inzulinpumpa-terápia a legalkalmasabb. Ennek a kezelésnek is vannak azonban csapdái. Ilyenek lehetnek bizonyos technikai hibák. A jelen összeállításban a legfontosabb teendőkre hívom fel a figyelmet, ezek azonban nem vonatkoznak valamennyi inzulinpumpára. A pumpaterápia előtt a kiválasztott pumpa használati útmutatója ad pontos és teljeskörű tájékoztatást!

 Tovább
Bhután, de okosan!

Cukorbetegen a Himaláján

Bhután, de okosan!

Erdélyben, Szovátán születtem, mindig csodáltam A Hegyeket. Hatéves koromban lettem 1-es típusú cukorbeteg. Már akkor eldöntöttem, hogy valóra váltom sok-sok álmomat, orvos leszek, világot járok és megnézem A Nagy Hegyeket. A Himaláját!

 Tovább
Magadért te vagy a felelős!

Továbbképzés fiataloknak Győrben

Magadért te vagy a felelős!

A Sanofi-Aventis Zrt. gyógyszercég támogatásának köszönhetően októberben fiatal, 17 és 33 év közötti, győri és Győr környéki 1-es típusú cukorbetegek számára a Győr-Moson-Sopron Megyei Diabétesz Egyesület kétnapos továbbképzést szervezett Győrben a Petz Aladár Megyei Okatatókórház diabetológiai ambulanciájának és a IV. Belgyógyászat Anyagcsere, Endokrin és Diabetológiai Osztályának orvosai és szakdolgozói közreműködésével.

 Tovább
Diabétesz Hétvége Egerben

Több mint 40 éve cukorbetegséggel élők országos találkozója

Diabétesz Hétvége Egerben

A Cukorbetegek Egri Egyesülete 2006 óta szeptember harmadik hétvégéjén minden évben megrendezi az Egri Nemzetközi Cukorbeteg Találkozót, amit most a több mint 40 éve cukorbetegséggel élők országos találkozója tett még szebbé.

 Tovább
És maga még él?

Több mint 40 éve cukorbetegséggel élők

És maga még él?

Igen, most már 62-dik éve vagyok cukorbeteg és hogy még élek, elsősorban feleségemnek és a dr. Tamás Gyula által vezetett teamnek köszönhetem.

 Tovább
„Kell egy kis áramszünet…”

„Kell egy kis áramszünet…”

Szerző: Kerekes Andrea

A stressz mindennapjaink része – ki ritkábban, ki gyakrabban, de mindannyian átéljük időnként. Diabéteszesként vagy diabéteszes családtagunk, barátaink mindennapjainak részeseként talán gyakoribbak a stresszhelyzetek. A vércukor-ingadozások, a hipoglikémia, az olykor megmagyarázhatatlan (vagy annak tűnő) magas vércukorértékek önmagukban is feszültségforrások, de gyakran stresszhelyzetből adódó következmények. Egy vizsgaszituációban például egyeseknél magasba szökő, másoknál nagyon leeső vércukorértékkel lehet találkozni, de ugyanígy eltérő reakciókat tapasztalhatunk intenzíven ható pozitív élmények (születésnap, esküvő stb.) kapcsán is.

 Tovább
Labor a zsebben

Labor a zsebben

Aki állt már sorban hajnalban az „éhgyomrosok” tömegében egy labor előtt vérvételre várva, az tudja, hogy mekkora segítség lehet egy eszköz, amivel otthon, önmaga is bármikor meghatározhatja egyes élettani paramétereit…
 Tovább
Magyarul „beszélő” vércukormérő

Magyarul „beszélő” vércukormérő

A betegekkel szóban, magyarul kommunikáló vércukormérő rendszert fejlesztett a száz százalékban hazai tulajdonú 77 Elektronika Kft. A készülék annak a több mint 32 ezer vak vagy súlyosan látássérült magyar cukorbetegnek jelent segítséget, akik a napi többszöri vércukormérés során önállóan nem képesek leolvasni a kijelzett mérési értékeket. Pedig ettől akár az életük is függhet.

 Tovább
Tréning a betegedukációról

Teljes élet cukorbetegen – Kelet-Magyarországon

Tréning a betegedukációról

Szerző: Kicsák Marian

Amikor valaki cukorbeteg lesz, olyan sok kérdés merül fel: Mi a cukorbetegség és mit jelent ez személy szerint számára? Hogyan kaphat segítséget? Hogyan tudja kezelni a diabéteszét? Hogyan tudja elkerülni, illetve hogyan tudja kezelni a problémákat? Mit tud tenni a váratlan…
 Tovább
Accu-Chek Főzőklub

„A főzés könnyű fejet, nyitott lelket és meleg szívet kíván.” – Paul Gauguin

Accu-Chek Főzőklub

A diabétesz nem betegség – inzulinhiányos állapot. Emiatt az inzulint pótolni kell. Mivel az inzulin vagy annak hiánya a vércukorszintet befolyásolja, ezért az étkezéseket és az inzulin beadását össze kell hangolni, időben és mennyiségben egyaránt.

 Tovább
Új tudományos eredmények

Édesítőszerek

Új tudományos eredmények

A 2017. szeptember végén, Rotterdamban, a Dietetikus Szervezetek Európai Szövetsége konferenciáján szakértők mutatták be az alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek cukorbetegségre és inzulinérzékenységre gyakorolt kedvező hatásának legújabb bizonyítékait.

 Tovább
Áfonyás sajttorta

Sárga Diána receptje

Áfonyás sajttorta

1 szelet tápanygtartalma:
Energia Fehérje Zsír Szénhidrát
229 kcal 7 g 16 g 15 g
 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!