Vények nyomában

Kedvezmények receptre

Illusztráció
Az orvosmeteorológia aktuális kérdései – II.

Az orvosmeteorológia aktuális kérdései – II.

Szerző: Dr. Váradi András

Az őszi időszakra a frontbetörésekkel kísért, változékony időjárás a jellemző. Mint előző számunkban olvashatták, a hideg-, melegfront, a szél komoly hatást gyakorol az arra érzékenyek szervezetére – többek közt a hidegfront hatására erősödnek a reumás és migrénes jellegű fájdalmak, a reflexidő meghosszabbodik, az érintettek álmosságra panaszkodnak, fokozódik a görcskészség, a trombóziskészség, halmozódnak az asztmás rohamok. A melegfront sem kímél bennünket: fokozódik az anyagcsere, szaporább a szívműködés, jellemző az álmatlanság, nyugtalanság, ingerlékenység, gyakoribb a depressziós tünetek megjelenése. S akkor még nem beszéltünk a légszennyezettségről. A levegőben lebegő részecskék közt rengeteg növény pollenje is megtalálható, amivel a pollenallergiásoknak kell elsősorban számolniuk. Cikksorozatunk második részében egyéb érdekességek mellett erről is olvashatnak.

 Tovább

Van-e a cukorbetegek életmód-terápiájának, illetve a vércukorcsökkentő gyógyszereknek vérnyomáscsökkentő hatása?

Szerző: Prof. dr. Jermendy György

Régóta ismert, hogy a diabétesz mellitusz és a hipertónia, azaz a cukorbetegség és a magasvérnyomás-betegség egymással szorosan összefügg. Számos felmérés igazolta, hogy a jellegzetesen felnőtt- vagy időskorban kezdődő 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők kb. 80 százalékának egyidejűleg magas a vérnyomása is.

 Tovább
Mit érdemes tudni az idegbántalomról?

Mit érdemes tudni az idegbántalomról?

Szerző: Dr. Kempler Péter

A „neuropátia” néven összefoglalt idegbántalmak általában belgyógyászati betegségek következményeként jelentkeznek. A legismertebb és legtöbbet vizsgált ok a cukorbetegség, de idegbántalom kialakulásához vezethetnek az idült májbetegségek, a krónikus vesebetegségek és a hipertónia is. A cukorbetegek kb. 60%-ának magas a vérnyomása, esetükben az idegbántalom is súlyosabb. Az idegrendszeri szövődmények nemcsak a beteg mindennapi életét keseríthetik meg, sőt tehetik súlyos esetben elviselhetetlenné, hanem az érintettek várható élettartama sokkal rövidebb.

 Tovább
Szűrővizsgálatok jelentősége a magasvérnyomás-betegségben

Szűrővizsgálatok jelentősége a magasvérnyomás-betegségben

Szerző: Dr. Tamás Ferenc

Köztudott tény, hogy a fejlett országokban a népesség legalább 15–20 százalékának van tartósan határérték – 140/90 Hgmm – fölötti vérnyomása, azaz hipertóniája. Félő, hogy a szám csalóka, valójában több embert érint, csupán nem tudunk róluk, s ők sem tudnak a rájuk leselkedő veszélyekről, amelyek a magas vérnyomással együtt járnak. Minden valószínűség szerint többeket fenyeget és visz el magas vérnyomásuk, mint az oly rettegett rákbetegség. Az Angol Szív Alapítvány (British Heart Foundation) számításai szerint a Földön minden második másodpercben bekövetkezik egy szívroham. Szerencsére nem mindegyik halálos kimenetelű, de jól érzékelteti, mekkora problémát jelentenek a magas vérnyomás szövődményei. A fejlett országokban a szív- és érrendszeri problémák jelentik a vezető halálokot, a fejlődő országokban pedig rohamosan nő az ilyen betegek száma. A leszázalékoltak és rokkantnyugdíjasok mintegy harmada ezért munkaképtelen.

 Tovább
Otthoni vérnyomásméréshez ajánlott készülékek IV.

Én kipróbáltam, önök bátran megvehetik!

Otthoni vérnyomásméréshez ajánlott készülékek IV.

Szerző: Trieber László

Otthoni vérnyomásméréshez ajánlott készülékeket bemutató sorozatomnak immár a negyedik részéhez értem. Az eddig megjelent cikkekben hat készüléket ismertettem szakmai és vevőszemes szempontok figyelembevételével. Szerencsére ezzel nem merült ki azoknak a vérnyomásmérő műszereknek a választéka, amelyek megbízható működésükkel és pontos mérési adataikkal segítségére lehetnek a magasvérnyomás-betegséggel élőknek, valamint az ezt elkerülni kívánó és megelőzésként rendszeresen vérnyomást mérőknek. Mint korábban megírtam, hatalmas a választék, és sajnos nagy a kereslet is. A hipertónia népbetegség. Egyre többünk életének része, ezért kerül hozzánk új családtag, nevezetesen a vérnyomásmérő készülék. A piaci viszonyok torzították a termék presztízsét, és helytelen módon az orvosi műszer kategóriából a műszaki cikkek kínálatába sodródott. Korábban szakavatott és a minőség iránt elkötelezett gyártók állítottak elő ilyen készülékeket, és ezeket szakismerettel rendelkező eladóktól, célszerűen gyógyászati eszközöket forgalmazó boltokban lehetett megvásárolni. Ez megkímélte a vásárlókat a csalódástól, nem fordulhatott elő, hogy a tájékozatlan vevő leemeljen a polcról a hajszárító és a mikrohullámú sütő mellől egy gyanúsan olcsó, vérnyomásmérőnek látszó tárgyat. A mai állapotokat mindenki tapasztalhatja. Árudömping, „közérti” kínálat, eddig nem ismert gyártók és márkanevek, rövid élettartamú termékek – melyeket a garanciaidő alatt kicserélnek, de utána sem alkatrész, sem szerviz nem biztosított. Vegye meg, vigye el, használja, amíg lehet, aztán dobja ki.

 Tovább
Hányat lép a veréb egy esztendőben?

Hányat lép a veréb egy esztendőben?

Szerző: Trieber László

Egyet sem, hiszen ugrik. Vajon hányat lépünk mi? Megtudjuk, ha megszámoljuk. Aki erre adná a fejét, az inkább váltsa szorgalmát mozgásra, és a számtant bízza egy lépésszámláló készülékre. Az egészen egyszerű készülékek már olcsón beszerezhetők. Nincs más teendője, mint derekára (övére) csatolni a gyufásdoboznyi készüléket, és naponta törekedni rá, hogy egyre nagyobb szám jelenjen meg rajta. Nem kell erőlködni, nem kell megizzadni, elég csak sétálni. Félre a kifogásokkal, sétálni egyszerű, „a láb mindig kéznél van”. A kis eszköz szorgos használata ha nem is életmódváltást, de legalább életmód-jobbítást eredményez. Napi 10000 lépés – ugye nem elérhetetlen cél? A mindennap teljesített feladat sikerélményétől kedvet kapva később fokozhatja a tempót, és kocogással, futással teheti aktívabbá életét. Komolyabb mozgáshoz komolyabb készüléket is választhat, ami nagyobb tudásával szinte személyes edzőként segíti önt teljesítménye értékelésében.

 Tovább
Az orvos válaszol

Az orvos válaszol

Szerző: Dr. Páll Dénes

Sokszor csak bizonytalanok vagyunk abban, jól értettük-e, amit az orvos mondott a vizsgálaton, vagy nem érezzük magunkat betegnek, csupán az életmódunk kialakításához lenne szükségünk tanácsra, néha nem tudjuk eldönteni, hogy ez vagy az a panasz, tünet mennyire „normális”, esetleg egy lehetséges baj előjele, mikor is kell orvoshoz fordulni stb.
Kérdéseivel forduljon lapunkhoz! Orvosaink minden levélre válaszolnak!
A titoktartás érdekében a hozzánk érkező leveleket név és cím nélkül, kivonatos formában közöljük.
Ne feledje: a tanácsok az orvosi vizsgálatot nem pótolják!

 Tovább
Egészséges táplálkozás télen, nyáron

Ötletek könnyű, friss, egészséges ételek elkészítéséhez

Egészséges táplálkozás télen, nyáron

Szerző: Nagy Gyuláné Tajti Éva

A friss zöldségekből készült saláta az egészséges étrend alapja. A saláták gyorsan és egyszerűen elkészíthetők. Az alapanyagok és az általunk készített salátaöntetek számtalan kombinációjával teret adhatunk kísérletezőkedvünknek.

 Tovább
 

A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta, a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!