Cukorbetegek boltja
Minden egy helyen, amire a cukorbetegnek szüksége van!
Minden egy helyen, amire a cukorbetegnek szüksége van!
A tönkölyt őseink étkezés mellett gyógyításra is használták, különleges és értékes beltartalma miatt. Dr. Kalmár Mendel Gergely növénynemesítőnek köszönhetően az IZIKUM® tönköly rendelkezik mindazokkal a különleges tulajdonságokkal, mint a valaha létező ősi gyógyító tönköly.
Magyarországon is sokan vannak, akik évtizedek óta élnek együtt a diabétesszel. Szerkesztőségünk 2009 óta vállalja fel a közvetítő szerepet a magyar cukorbetegek és a bostoni Joslin Diabétesz Központ között...
Búvárrégész és 1-es típusú cukorbeteg vagyok. Az időm nagy részét a tengeren vagy a tenger alatt töltöm, kemény fizikai munkát végezve, változékony időbeosztással és rengeteg utazással. Egy cukorbeteg számára ezek nem túl előnyös feltételek, de én minden percét élvezem, és a környezetem segít abban, hogy ne számítson az állapotom az életvitelem szempontjából.
Hevesi Tamás előadóművész – aki maga is 1-es típusú diabéteszes, és a magyar cukorbeteg futsalválogatott edzője – és Horváth Csenge eddig nagyon sikeresen szerepeltek! Segítsük Őket, hogy minél előkelőbb helyen végezhessenek a végső megmérettetésen!
Végiglapozva a Diabetes Juniort, sok olyan fiatal és talán már nem annyira fiatal cukorbeteggel ismerkedhettek meg, akik egészségeseket túlszárnyaló eredményeket értek, érnek el életükben. Dani például búvárrégész, a tenger fenekén kutat hajóroncsok, kincsek után. Renáta karácsony előtt tért haza 14 000 kilométeres (!) távol-keleti biciklitúrájáról. Mindketten 1-es típusú diabéteszesek.
2018. január 13-án Szombathelyen, a korábbi évek hagyományait folytatva, ismét megünnepeljük, hogy a világon elsőként 1922. január 11-én egy életveszélyes ketoacidózisban szenvedő gyermek életét megmentette a szarvasmarha hasnyálmirigyéből előállított és tisztított inzulin.
Egyetlen ünnepnek sincs olyan varázsa, mint a karácsonynak. A felnőtteket éppúgy elbűvöli, mint a gyermekeket. A karácsony a szeretet, összetartozás, az ajándékozás ünnepe, amikor az otthonokba csend és béke költözik.
A viselkedési útmutatók nagyon sok példát hoznak: a Közel-Keletre nem szerencsés lovasszobrot, Indiába pedig csikóbőrös kulacsot ajándékozni, de a vércukormérőket illetően nem foglalnak állást. A cukorbetegeket legfeljebb annyiban emlegetik, hogy velük példálóznak a tapintatlan választásról szólva: ne vigyünk diabéteszesnek cukorkát, kopasznak fésűt, bicegőnek görkorcsolyát...
Kérjük segítsd partnerünk munkáját a kérdőív kitöltésével! A válaszadást jutalmazzák! A kitöltők között kisorsolnak 3 db Bosch univerzális aprítót.
Erdélyben, Szovátán születtem, mindig csodáltam A Hegyeket. Hatéves koromban lettem 1-es típusú cukorbeteg. Már akkor eldöntöttem, hogy valóra váltom sok-sok álmomat, orvos leszek, világot járok és megnézem A Nagy Hegyeket. A Himaláját!
Mitől jó egy étrend? Mire kell figyelni összeállításánál? Milyen az egyénre szabott étrend? Kicsák Marian előadásai röviden összefoglalják a legfontosabb tudnivalókat.
Kedvenc receptem felhívás – Kánikula és vérnyomás – DiaEuro 2017 végeredmény – Programajánlatok
A cukorbetegek magyar futsalválogatottja 3–1-re legyőzte Szlovéniát a Bukarestben zajló Európa-bajnokságon, így története során ötödik alkalommal bejutott a döntőbe.
Till Attilát egy kisfilm rendezésére kérték fel, amely diabéteszes gyermekek szereplésével hívja fel a figyelmet arra, hogy cukorbetegen is lehet teljes életet élni. A gyerekek igazi színpadon, az egyedileg nekik, velük készített díszletek között játszották el álmaik szerepét, saját jövőbeli énjüket.
A Synexus Magyarország Kft. felajánlásaként most a Diabetes hírlevél olvasói ingyenes szűrővizsgálaton vehetnek részt, ahol egy vérvétellel koleszterin- és háromhavi vércukorszint értékelése mellett alsó végtagi érszűkület mérést (ABI) is végeznek.
A XII. Országos Gyermekdiabétesz Nap tiszteletére megjelent a Diabetes betegtájékoztató lapunk 7. Junior különszáma, amit gyermekeknek, fiataloknak és szüleiknek, családjuknak készítettünk. Rengeteg hasznos információ, tudnivaló és érdekesség 108 oldalon.
Hogyan lehet cukorbetegként, néhány szabályt betartva, a legteljesebb életet élni ünnepnap és a hétköznapokon egyaránt?
A sztívia vagy más néven jázminpakóca Dél-Amerikából, Paraguay területéről származik. Őshazájában több mint 200 évvel ezelőtt először az őslakosok fogyasztották, akik a növény leveleit használták édesítésre, vagy egyszerűen csak azok édes íze miatt rágták a leveleket.
A „diabetikus” élelmiszerjelölést megszüntető EU-rendelet 2013. június 29-én jelent meg, és 2013. július 20-án lépett hatályba. A jogszabályt 2016. július 20-tól kötelező alkalmazni, vagyis az elmúlt három év alatt lehetett felkészülnünk az átállásra.
Érthető módon a cukorbetegséggel leélt évekkel együtt nő az egészséges szkepticizmus a fantasztikus hírekkel kapcsolatban. Jómagam 30 éve azt hallgatom, hogy a cukorbetegség gyógyítása már csak pár év kérdése, a sajtóban pedig havi rendszerességgel jelenik meg egy-egy tudományos újdonság szenzációhajhász kacsaváltozata. Csalódottan legyinthetünk rájuk, de én azt mondom: életem során épphogy megúsztam a kifőzős fecskendőket, volt szerencsém a mellékhatásoktól nem mentes humán inzulinokhoz, felszívó tűk, fecskendők, penek, vércukormérők egész tárházához, most pedig inzulinpumpát használok, egyre többet folyamatos glükózszenzorral, újabban kihasználva az okostelefonok adta előnyöket is. Fejlődés tehát van, ha lassabb is, mint szeretnénk. A diabéteszkutatás újdonságai a Diabetes legfrissebb számában.
Diabetes? Mi ez? Miért pont velem? Mi lesz most? Diéta? Inzulin? Tűk? Vércukormérés? A sok kérdés sok válaszra vár, most szombaton pedig kiváló szakmai előadások mellett maguk az érintettek adnak feleletet: Diabétesz és kihívások – Kovács Áron népszerű tévés és rádiós műsorvezető, énekes moderálásával.
Kedvenc receptem játékunk felhívására érkezett receptek közül kiválasztottuk a 10 legötletesebbet. A Diabétesz Világnapon elindult a szavazás, voksolni november 30-ig lehet.
Tudással gazdagodni a diabéteszről és jótékonykodni egyszerre? Hogyan lehetséges? Kiadónk a novemberi Diabétesz Világnap alkalmából, idén első alkalommal, akciót szervez: válogass a diabétesszel kapcsolatos szakkönyvek, információs kiadványok széles tárházából rendkívül kedvezményes áron, és vásárlásod 10 százalékával a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért munkáját és „Te is lehetsz cukorbeteg!” plakát- és információs kampányát támogatod!
A beteg elvárása sokszor az, hogy megfelelő gyógyszeres terápiával biztosítsanak számára jó cukoranyagcserét úgy, hogy egyidejűleg neki ne kelljen változtatni – többnyire egészségtelen – életmódján. Ez a „hagyom, hogy gyógyítsanak” szemlélet azonban alapvetően téves, hiszen jól ismert, hogy a cukorbetegség kezelése alapvetően három pilléren nyugszik: az étrenden, a fizikai aktivitáson és a kiegészítő gyógyszeres terápián. Csak ez utóbbi alkalmazásával nem érhető el optimális eredmény.
Kismányoki olvasónk kérdezte: Gyakran „hipózom”, és a szakorvosom Glucagen 1 mg Hypokit por és oldószeres injekciót írt fel „végszükség esetére”. Kérdésem az, hogy miért csak 1 adagot lehet egyszerre felírni, illetve miért csak szakorvos írhatja fel? Háziorvos miért nem? Ki állapította meg, hogy így legyen?
A diabetológiai kutatás nemcsak rendkívül intenzív, hanem eredményes is, hiszen a cukorbetegek terápiás lehetőségei az elmúlt néhány évben új készítményekkel bővültek. A szakma számára fontos körülmény, hogy 2012-ben megjelent az Európai Diabétesz Társaság és az Amerikai Diabétesz Társaság közös ajánlása, amely a 2-es típusú diabéteszben szenvedők ellátása terén ad útmutatást. Hazánkban is megújult és 2014. január vége óta hozzáférhető a szakmai irányelv, a részleteket is tartalmazó és ezért elég terjedelmes útmutatásból érdemes áttekinteni azt a részt, amely a gyógyszeres kezelés elvével foglalkozik.
Olvasói levél érkezett a fenti témában: Jogosan bírálja-e felül a gyógyszertár az orvos által felírt gyógyszermennyiséget? Konkrétan, a saját gondom: inzulinos cukorbeteg vagyok, napi négyszer szúrom magam. Az orvos havonta felírja a 3 doboz tesztcsíkot, de két hónapja a gyógyszertár NEM adja ki, csak kettőt. Kérdésemre, hogy miért, azt válaszolják, hogy „a gép nem engedélyez többet”. Ez számomra érthetetlen! Nekem két doboz tesztcsík nem elegendő. Tudtommal a jogszabály azt írja elő, hogy aki négyszer vagy többször szúrja magát, annak „három hónapra kilenc doboz tesztcsík írható fel”. Mit tehetek?
Számos kérdést kap szerkesztőségünk a témában: A jogosítvány hosszabbításához a diabetológusnak mit kell figyelembe vennie? Milyen jogszabály alapján történik mindez? Egyáltalán, kell-e a javaslat a tablettás betegnek? Mit kell vinni a szakorvosi javaslat beszerzéséhez? A jogosítványhosszabbítással kapcsolatban az orvos kényszerítheti-e a beteget kezelésének megváltoztatására, esetleg inzulinkezelés bevezetésére?
A Konyhasarok receptgyűjtemény-sorozat első, második és harmadik kötete az elmúlt évek során több kiadásban összesen már mintegy 500.000 példányban jelent meg. A sorozat 4. kötete – ahogy a Diabetes lap rovata is – új néven jelenik meg. Míg tavalyi kiadványunkban olvasóink kedvenceiből válogattunk, idén a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének támogatásával a szakemberek küldhették be legkedvesebb fogásaikat. Természetesen az ételek leírását most is szigorú kontroll után adjuk közre. A diéta tervezését könnyítő újdonság, hogy az energia- és tápanyagtartalomnál a szénhidrát- mellett a zsír- és fehérjetartalom szintén feltüntetésre került.
Sokan elfelejtik igényelni a súlyos betegségük után járó adókedvezményt. Pedig a pénz járna, de ha valaki nem kéri, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal önmagától nem adja.
A receptgyűjteményben mintegy 160 recept (levesek, zöldségételek, halételek, húsételek, köretek, egytálételek, saláták és öntetek, sütemények és desszertek) található, sok ínycsiklandó színes fényképpel, az ételek pontos energia- és szénhidráttartalmának feltüntetésével. Tápanyagtáblázata mintegy 500 élelmiszer adataival nyújt további segítséget az egészséges étrend összeállításához.
Az út hosszú volt az időszámításunk előtti idők diagnosztikus és terápiás leírásaitól a mai modern inzulinkezelésig, és kutatók, orvosok áldozatos munkája kövezte ki. Ennek (is) állít emléket Winkler Gábor és Jermendy György professzorok nagy lélegzetű (560 oldal), szép kivitelű könyve.
A szerkesztőség megjegyzése: az optimális cukoranyagcsere eléréséhez az oldalakon hirdetett termékek alkalmazása esetén is feltétlenül szükséges a beállított diéta,
a rendszeres mozgás, és az orvosa által rendelt gyógyszerek használata, valamint a rendszeres ellenőrzés! Minden esetben kérje ki kezelőorvosa véleményét!
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Kiadja:![]() Tudomány Kiadó Kft. Új címünk: 1023 Budapest, Ürömi utca 56., III. em. Telefon: (1) 273-2840, (1) 273-2844 • Fax: (1) 384-5399 E-mail: tudomany@tudomany-kiado.hu Adatkezelési tájékoztató |
Szerkesztőség:![]() Alapítvány a Cukorbetegekért 8200 Veszprém, Templom u. 9. Tel./fax: (88) 789-809 E-mail: alapitvanya.cukorbetegekert@upcmail.hu |
DTP & Web:![]() Portmed Kft. 2080 Pilisjászfalu, Somlyó köz 2. Telefon: (1) 273-2842 • Fax: (1) 384-5399 E-mail: diabetes@tudomany-kiado.hu |